Vinyl.cz // on-line Vinyl Shop

Tipy a triky - gramofony

V tomto oddíle se budeme věnovat těm, kteří by rádi začali hrát a stojí před otázkou „No jo, ale na čem?“

Takže, co potřebujete: gramofony (2x), přenosky(2x), mixpult, sluchátka, zesilovač a bedny (a samozřejmě i desky ale těm se věnujeme v jiné části tohoto webu). K tomu abyste se vyznali ve džungli značek a modelů se vám pokusíme pomoci v tomto textu, věnovaném právě DJ equipmentu. Postupně se budeme zabývat všemi potřebnými vychytávkami, takže nebojte, budeme se snažit poradit vám opravdu ve všem. Jsme připraveni reagovat i na vaše konkrétní otázky a připomínky.

Teď víte, co potřebujete. Ještě než se pustíte dál, bych rád vás požádal o minutu ticha za všechny, kdo si systém koupili. Již nikdy více nenalezli klidu. Někteří se dokonce museli pustit na dráhu zločinu, protože poté, co se rozloučili se značnou sumou, nezbývaly jim již peníze na desky. Již nikdy více nedokázali klidně usnout, neboť věděli, že zítra přijde do obchodu XY nové zboží. Často se s nimi rozešli všichni jejich dosavadní přátelé a opustily je jejich dívky a chlapci, protože již nedokázali konverzovat o ničem jiném, než hudbě. Během této minuty můžete zvážit, jestli jste skálopevně přesvědčeni, že to chcete na 100% dělat. Přemýšlejte dobře, občas je to velkej vopruz.

Jako první přichází na řadu ...chvilka napětí, virbl... Gramofony! (protože bez nich to opravdu nejde).

Gramofony se dají rozdělit do dvou kategorií podle způsobu náhonu. Jde o řemenový náhon (belt drive) a přímý náhon (direct drive). Řemenový náhon funguje zhruba jako klínový řemen ve vašem vozidle. Z motorku se otáčivý moment přenáší řemenem na talíř gramofonu. Gramofony s řemenovým náhonem jsou podstatně levnější, a je to na nich celkem vidět. Jejich motor je slabší a pro mixování se příliš nehodí. I když po dlouhém tréninku je jistě osedláte a budete mít opravdu vypěstovanou techniku pro rovnání rychlostí. Jejich dalším problémem je často chabá konstrukce ramene, ze které plyne i časté přeskakování jehel. I to se však dá zvládnout vyšší investicí do kvalitních přenosek a jehel, které zmíněný efekt omezí na minimum. Nicméně toto zřejmě není cesta, kterou byste se měli ubírat.

Pakliže ještě trochu přihodíte, hnedle tu máme gramofon s přímým náhonem. Zde se pro roztočení talíře používá elektromagnetů umístěných po jeho vnitřním obvodu. A tento způsob náhonu znamená mnohem silnější tah, což ulehčuje rovnání beatů. Také pitch control je většinou o dost přesnější.

Většina profesionálních DJů a klubů používá Technics 1200/1210 (liší se pouze barvou - dvanáctistovky jsou stříbrné, dvanáctsetdesítky černé). Existují ale i další a většinou levnější přístroje jako třeba Gemini, Vestax, Kam, Numark,... ale zdaleka nedosahují popularity a kvality výše uvedeného produktu firmy Matsushita. Gramofony se liší v několika více i méně podstatných kritériích a detailech. Mezi standardní vybavení a schopnosti DJského gramofonu, které byste při výběru měli sledovat patří:

pitch control (takový to šoupátko co se s ním reguluje rychlost) - zde nás bude zajímat jeho rozsah a především přesnost. U Technics 1200 je od +8 do -8 %........, jinde třeba od +10 do -10% nebo nastavitelný. Pakliže chcete míchat desky s hodně rozdílnými tempy potřebujete větší rozsah pitche, ale +/- 8% je obvykle postačujících. Navíc čím vyšší rozsah, tím se logicky snižuje přesnost pitche. V této oblasti se podle mého názoru nachází i největší slabina jinak opěvovaného Technicsu 1200/1210 (ano, ani ten není perfektní). Tímto problémem je ta zatracená nula. V bodě kde je pitch nastaven na 0% je šoupátko zaseknuté a okolo tohoto bodu je pitch poměrně nepřesný.

rychlá odezva na stisknutí start/stop, silný motor, těžší talíř ... to jsou věci které vám podstatně ulehčí život. Nejde ani tolik o to, že když gramofon zapnete, tak se fakt rychle rozjede, ale o to že když má tah, tak se snadněji rovnají rychlosti, scratchuje, a ve výsledku tedy i mixuje. Když je v tomto ohledu gramofon zaostalejší nastávají problémy. Na docela nepatrný dotyk na talíři se hodně zpomalí nebo naopak zrychlí. Tím musíte srovnáváním rychlostí strávit víc času, který vám pak nezbude na mix. Jemné dolaďování rychlostí během samotného mixu se stává peklem a také to prakticky znemožňuje nějaké serióznější scratchování. Toto je podle mého názoru nejzásadnější, takže pozor.

přesná (nekolísavá) rychlost otáček ... jinak byste se usrovnávali, ale ta by snad měla být u všech dnes dostupných modelů samozřejmostí.

odolnost proti vibracím ... jinak bude gramofon na otřesy reagovat přeskakováním jehel, což opět znemožní mix. Dále hleďte na to, aby měl váš gramofon solidní nožičky, těžší talíř a vůbec co nejrobustnější konstrukci.

výdrž (to jako aby nešel za dva roky do šrotu). Neméně důležitý je i servis, záruka, a další vychytávky, jež znáte z nákupu jakékoliv spotřební elektroniky.