Vinyl.cz // on-line Vinyl Shop

Tipy a triky - technika na cestách

Už jste hvězdy? Přijedete na párty, odehrajete svůj set, zanadáváte na strašný zvuk, skákající jehly a pomrvený mixák a jedete zase domů? Ne? Tak to určitě jednou za čas stojíte před problémem, jak své nebo vypůjčené gramofony a mixák dopravit někam a zase zpět. Pokud už nejste přímo někdo, kdo tahá své miláčky zásadně na freetechno open-airy, určitě někdy hrajete někde na mejdanech. Jak tam ale tu pěkně těžkou a náležitě mastnou hromadu techniky dopravit tak, aby se jí nic nestalo? Tady je pár rad.

Pokud jste své gramofony nebo mixák koupili nové, určitě si nechte jejich originální krabice s polystyrenovými výlisky (a také si zapamatujte, jak že tam ten gramofon nebo mixák byl uložený). Geniálně jednoduchým trikem, jak krabice vyztužit tak, aby se daly (s přimhouřením oka) používat docela často, je – oblepit je co největším množstvím lepící pásky. Výsledný povrch je pak docela odolný a chvíli vám bude sloužit.

Pro ty, kteří svou techniku tahají z místa na místo jak kočka koťata jsou pak nezbytností case, čili „kejsy“ (další hezké počeštěné anglické slovíčko). Jsou pevné konstrukce a gramofony do nich přesně zapadnou. Při koupi je raději vyzkoušejte, většinou jsou dělány na míru „dvanáctistovkám“ a některé typy gramofonů by nemusely dovnitř přesně zapadnout. Pozor ale – pokud si představujete, že gramofony jen tak šoupnete dovnitř a to je vše, mohli byste se se zlou potázat. Talíř gramofonu je totiž (alespoň u technicsů) do svého ložiska pouze zasunutý, takže při přenášení gramofonů ve svislé poloze by mohl z ložiska vypadnout, ohnout svou osu a ještě nadělat paseku na plexikovém krytu a ramínku. Navíc by se při otřesech mohlo uvolnit i ramínko a začít putovat prostorem. Takže – pokud převážíte v kejsech gramofony i s plexikovým krytem, udělejte následující:

  • talíř pevně přilepte tak, aby se nehýbal a nevypadnul (nejlépe se k tomu hodí papírová maskovací lepící páska, kterou používají malíři – je k dostání v železářstvích, drží, dobře se odlepuje a nenechává stopy po lepidle)
  • ramínko zamkněte a zajistěte kouskem papírové lepící pásky (viz. výše), nebo drátkem
  • odšroubujte přenosky, uložte je do speciálně k tomu určené krabičky (ty dražší) nebo do jejich původního balení (ty levnější) a převážejte je zvlášť

Pruda, co? Nešlo by to jednodušeji? Jeden trik tady máme. Když víko kejsu vypolstrujete dvěma kousky molitanu položenými přes sebe, máte vyhráno. Gramofony můžete převážet bez plexikového krytu a molitany fixují jak talíř (v místě, kde jsou položeny přes sebe), tak raménko. Tloušťku molitanu musíte vyzkoušet, tak, aby na raménko netlačil příliš a nepoškodil jej. Na místě jen otevřete kejs, napojíte mixák – a můžete rovnou hrát.

Ale ty přenosky na cestu stejně raději vyndejte – je to pár vteřin.

Dva kusy molitanu... ...stačí naskládat do víka... ...a gramofon bez plexikového krytu se hned převáží snadněji
Dva kusy molitanu... ...stačí naskládat do víka... ...a gramofon bez plexikového krytu se hned převáží snadněji

A co s mixákem? Typů je spousta a speciální kejsy se na ně nedělají. Opět tady máme příklad elegantního řešení. Stačí koupit v železářství za pár stovek hliníkový kufr určený na nářadí. Pak z něj vytáhněte přepážky (jde to snadno), vezměte polystyrenové výlisky z původního balení mixáku a přizpůsobte je vnitřnímu rozměru kufru. Nasadíte je prostě na mixák, někde obrousíte smirkovým papírem a někde zase kousek polystyrenu přilepíte. Nakonec se do kufru vleze i síťová šňůra.

Když přizpůsobíte polystyrenové výlisky z původního balení mixáku vnitřním rozměrům hliníkového kufru... ...zbroušením a nalepením kousků polystyrenu... ...vyrobíte výborný přenosný kejs
Když přizpůsobíte polystyrenové výlisky z původního balení mixáku vnitřním rozměrům hliníkového kufru... ...zbroušením a nalepením kousků polystyrenu... ...vyrobíte výborný přenosný kejs