Vinyl.cz // on-line Vinyl Shop

Tipy a triky - přenosky

Dříve než se vrhneme na výběr přenosky, dovolte ještě pár slov. Při výběru přenosky jde o zvuk, který se povine z vašeho systému. Nezapomínejte ale na rameno, které přenosku nese. Protože je to právě ono, které ve spojení s přenoskou bude kvalitu zvuku determinovat.

Konstrukce ramene je jedním z aspektů, který je třeba sledovat při výběru gramofonu. Špatné rameno ve spojení se špatnou přenoskou končí jako závod jehel přes překážky, na který si dokonce můžete sázet, až budete korunou (správný pankáči dvoukorunou) zatěžovat přenosku, aby už konečně přestala poskakovat jako koník splašený. Ale nebojte se to vás jenom trochu straším. Gramofony, mezi kterými se asi budete rozhodovat, nejsou z tohoto hlediska rizikové a při správném a pečlivém nastavení ramene vám nebudou ztěžovat život. Vše záleží jenom na správné instalaci. S dobře sedícími přenoskami se hraje mnohem příjemněji.

Když se někoho zeptáte, jaké přenosky si máte koupit, pochybuji, že dostanete jednoznačnou odpověď. Ty, na které váš kamarád nadává, bude jiný blahořečit a naopak. Zvuk mají na nic a navíc hrozně skáčou. Mají super zvuk ale strašně se zanáší prachem. Vůbec se nezanáší a vůbec neskáčou, ale mají zvuk na nic. Doporučuji soustředit se hlavně na kategorii zvuk. Ostatní dvě si totiž můžete a musíte vychytat sami. Jak jsem se již zmiňoval, správná montáž a nastavení je naprosto zásadní a pakliže to zvládnete, máte po problémech. O přenosky (a hlavně jehly) je také třeba řádně pečovat. Čistit desky od prachu, při přepravě jehly pečlivě ošetřit.

Přenosky se vyrábí ve dvou druzích. Sférické (S) a Eliptické (E). To odpovídá tvaru špičky jehly. Eliptické dávají lepší zvuk díky tomu jak sedí v drážce, ale chystáte-li se tvrdě scratchovat, tak si to rozmyslete. Díky menšímu povrchu styčné plochy s deskou, je na tuto vyvíjena větší síla a tím se deska rychleji opotřebuje.

Jak již to v životě chodí, čím víc zaplatíte, tím lepší kvalitu získáte. U přenosek ale máte kliku, protože hned jedny z nejlevnějších, jsou vysoce kvalitní a rozšířené. Tímto zdravíme Stanton 500 mk1. Pán v obchodě mi tvrdil, že už se nevyrábí, nicméně je ještě dostanete. Ale nepředbíhejme. Hlavními hráči na trhu jsou firmy Stanton a Ortofon. Existují samozřejmě i hromady dalších, ale v naší zeměpisné šířce je asi ani neuvidíte.

Stanton 500 mk1 je nepochybně nejpopulárnější přenoskou vůbec. Má velice kvalitní zvuk, mají je všude a hlavně je ve srovnání s ostatními proklatě levná (asi 1300,- CZK za kus).

Potom tu máme Ortofon om sérii: Pro, DJ, Scratch, Nightclub. Jak vidíte myslí tato firma na každého. Je jenom na vás, který model vám sedne (a na který máte, řada Pro stojí zhruba jako Stanton 500 mk1, dále cena stoupá). Stejně jako u Stantonek musíte tyto přenosky napřed namontovat na hlavu, která se následně připevní na rameno. Ovšem pakliže jste ochotni si připlatit, můžete je mít v Concorde verzi, která se bez další manipulace na rameno jenom našroubuje. Třeba také říci, že něco tak sexy jako párek Concordů se hned tak nevidí.

Jak již bylo řečeno, je to o tom, kolik dáte. Domnívám se, že v této oblasti je však prostor pro kompromis mezi cenou a kvalitou. Navíc zvažte, zda je váš domácí sound systém vůbec schopen rozlišit nějaké drobnější rozdíly v kvalitě zvuku, za které zaplatíte krvavé peníze. Budeme vděční i za vaše zkušenosti a doporučení.

Tak právě jste vysolili těžký prachy za pár přenosek, nasadili je a ony skáčou jako zběsilé. Co je špatně? No tak, buď jste se nechali napálit, anebo jste je špatně navážili, ještě pravděpodobněji nenavážili. Jak už jsem se zmínil, instalaci přenosek byste neměli zanedbat. Jestli sestává vaše přenoska z jednoho kusu (Concorde, Trackmaster, Groovemaster, ...), máte to o něco jednodušší. Jestli ne, je třeba ji ještě připevnit na hlavu, která se až posléze našroubuje na rameno. Při této operaci, postupujte opatrně, všechno je to dosti titěrné. Drátky jsou označeny příslušnými barvami, takže pakliže nejste barvoslepí, nemáte problém. Instalaci přídavného závaží řádně zvažte. Těžká přenoska sice nebude skákat, ale vaše desky vám moc nepoděkují, kvalita zvuku půjde asi také dolů. Opět ale závisí na tom jak navážíte rameno. Kombinací, jak to své uzpůsobit, je opravdu hodně. Doporučuji vše předem promyslet a poté postupovat podle návodu. Až bude celá procedura za vámi, nezapomeňte rameno zamknout, aby se už vaše nastavení neměnilo.