Vinyl.cz // on-line Vinyl Shop

Tipy a triky - uši

UŠI jsou vaším základním a nejdůležitějším nástrojem, nicméně pokud si je zlikvidujete, nepřijdete jen o hraní, ale i o spoustu zábavy v běžném životě. Jsou sice orgány jejichž nefunkčnost je o něco bolestnější, ale v době, kdy jsme stále ještě obdařeni pouhými pěti smysly, znamená poškození sluchu – 20%. Proto na své UŠI myslete ještě před tím, než s nimi začnete mít problémy. A že jinak začnete, to se můžem klidně vsadit.

Hladina hluku v klubu se blíží 100 decibelům. To je samozřejmě intenzita, kterou je možno vychutnat s hlavou v bedně, u odposlechů a sluchátek je to trochu jinak, ale stejně je to dost. Mimo jiné je to hodnota, které byste se neměli vystavovat déle než dvě hodiny (viz tabulka dole). Průzkumy nemohly neprokázat zhoubné vlivy clubbingu na váš sluch. Jednak dochází k nedoslýchavosti, uvádí se ztráta zhruba 10 dB na 4kHz (to je někde napůl mezi středy a výškami) po pěti letech. S tím, že 0,35% jedinců ztrácí schopnost rozumět řeči (je to malé procento ale v praxi to znamená třeba 4 lidi v Roxy – no řekněme že to schytají barmani).

Existují tři druhy ztráty sluchu:

  • Akustický šok: okamžité a trvalé poškození sluchu. Dochází k němu při vystavení jedince náhlému, extrémnímu hluku (exploze, 140 dB)
  • Dočasné posunutí prahu sluchu: hlukem způsobená nerovnováha ve vnitřním uchu. Po příslušné době v klidu potíže odezní. (tohle určitě známe všichni, já osobně jsem zatlačil slzu v oku při vzpomínce na EBM koncerty)
  • Trvalé posunutí prahu sluchu: podobná záležitost, hlukem způsobené poškození hlemýžďovité části ušního labyrintu (kochlea), orgánu pokrytého jemnými chloupky a nervy. Toto poškození je napřed možné pozorovat u vyšších frekvencí, protože příslušné receptory jsou citlivější. To vede řadu lidí k tomu, že si myslí, že už si na hluk prostě zvykli. Omyl. Ve skutečnosti již vaše ucho nevydrželo zdrcující masáž a ztlumilo. Trvale. (pozn. jestliže začínáte kamarádům špatně rozumět sykavky, tak _i dejte _akra po_or)

Tak to bylo bubu, a teď rady.

  • Hrát před hlavníma bednama je třeba poměrně hloupé.
  • Špuntíky. Překvapivě se dá sehnat docela dost špuntů, které nepustí dovnitř tolik hluku ale zvuk je s i s nimi čistý. Dají se údajně také udělat na zakázku, takže padnou vašemu uchu jako pozadí na hrnec.
  • Jestli hrajete často, skočte si k panu doktorovi.
  • Byla objevena souvislost mezi množstvím hořčíku v organismu a trvalými poškozeními sluchu. Takže hurá do lékárny.
  • Začátečníci, učte se doma hrát potichu. Přirozeně budete tíhnout k tomu abyste to měli na plný koule, ale míň je v tomto případě víc.
  • Jestliže hrajete někde, kde zvuk z parketu přeřvává odposlechy, zkuste místo hraní do plných, odposlechy úplně stáhnout a poprat se s mixováním do zpožděného zvuku.

Jestli máte nějaký tip, který zde byl nepatřičně opominut, tak dejte vědět.

Malá tabulka nakonec:

Hladina zvuku
(v dB)
Maximální doba pobytu
(v hodinách)
90 8
92 6
95 4
97 3
100 2
102 1.5
105 1
110 0.5
115 0.25
přes 115 pryyyyyyyyyč